Forum Congregatio Ordinis Veteris Strona Główna

Bliski Wschód - konflikt persko-saudyjski

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Congregatio Ordinis Veteris Strona Główna -> Przyszłość / Scenariusze geopolityczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Biorąc pod uwagę pontecjał gospodarczy, militarny i pozycję dyplomatyczną obu państw, jaki jest przewidywalny wynik konfliktu persko-saudyjskiego?
Konflikt zakończy się wojną konwencjonalną, w której zwycięży Persja.
0%
 0%  [ 0 ]
Konflikt zakończy się wojną konwencjonalną, w której zwycięży Arabia Saudyjska.
0%
 0%  [ 0 ]
Konflikt skończy się na wojnach zastępczych, których wynik przeważy na korzyść Persji.
0%
 0%  [ 0 ]
Konflikt skończy się na wojnach zastępczych, których wynik przeważy na korzyść Arabii Saudyjskiej
0%
 0%  [ 0 ]
Konflikt skończy się na wojnach zastępczych, których wynik nie wyłoni zdecydowanego zwycięzcy.
100%
 100%  [ 2 ]
Wszystkich Głosów : 2

Autor Wiadomość
Artur Forner
Kanclerz Stowarzyszenia



Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zabór austriacki
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 19:57, 23 Lis 2016    Temat postu: Bliski Wschód - konflikt persko-saudyjski

W kontekście syryjskiej wojny domowej oraz mniejszej rangi konfliktów, dużo mówi się o wznowieniu zmagań między Waszyngtonem a Moskwą. Mniej mówi się jednak o pozostającym w cieniu tej nowej zimnej wojny konflikcie o regionalne wpływy między Persją a Arabią Saudyjską. Rywalizacja tych krajów odzwierciedliła się w zaangażowaniu między innymi w Syrii, Jemenie, Iraku i Bahrajnie. Persja jest przy tym sojusznikiem Kremla, natomiast Arabia Saudyjska należy do (czasem trudnych) sojuszników USA.
Po upadku Iraku Persja straciła głównego rywala w regionie. Rolę tę wkrótce przejęła stosunkowo bogata Arabia Saudyjska. Konflikt uwidocznił się po serii wydarzeń znanych z mediów jako "arabska zima" w 2011 r. Oba państwa dążą do uzyskania broni jądrowej, na co Jerozolima może zareagować paniką.

Pozwolę sobie na pobieżną analizę potencjałów obu państw:

Islamska Republika Iranu zamieszkiwana jest przez niecałe 80 milionów ludzi, z czego niecałe 24 miliony pracujących, a jej ważony parytetem siły nabywczej PKB wynosi ok. bilion $ (nominalny: niecałe 420 miliardów $). Dla lepszego pojęcia stanu perskiej gospodarki, współczynnik Giniego wynosi dla Persji ok. 38, zaś HDI ok. 0,75, co czyni Persów ludem ponadprzeciętnie w skali świata zamożnym. Gospodarka Iranu się kurczy, ale balansuje się bilans handlu międzynarodowego (spadający eksport na poziomie niecałych 80 miliardów $, oraz rosnący import na poziomie ponad 70 miliardów $). Spada też inflacja, lecz nadal wynosi blisko 10%. Rośnie dług publiczny, opiewający realnie na ok. 40% PKB (oficjalnie 13%). Rośnie przy tym deficyt budżetowy.
Perska gospodarka stanowi mieszankę wolnorynkowej i centralnie planowanej, a opiera się głównie na wydobyciu ropy i gazu ziemnego, ale również na szerokiej produkcji. Połowę gospodarki perskiej stanowią jednak usługi, 40% przemysł, a niecałe 10% rolnictwo. Kraj sprzedaje głównie ropę, gaz ziemny, auta i owoce, a skupuje surowce dla swojego przemysłu, dobra użytkowe i żywność.
Głównymi partnerami handlowymi, co istotne jest z punktu widzenia układu sił i tendencji aliansowych, są przede wszystkim Chiny (jest to też partner najbardziej zrównoważony handlowo i składa się na ponad 22% zarówno importu jak i eksportu), Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja, Japonia i Korea Południowa.
Perskie siły zbrojne są prawdopodobnie najsilniejszą armią na Bliskim Wschodzie, jeśli pominąć wojska izraelskie. Liczba perskich żołnierzy wynosi ok. 545 tys. plus 1,800 tys. w rezerwie. Budżet perskich sił zbrojnych wynosi ok. 10 miliardów $. Iran jest w dużej mierze pod względem przemysłowym militarnie samowystarczalny, produkując samoloty, śmigłowce, bezzałogowce, radary, pociski balistyczne, wyrzutnie rakiet, broń przeciwlotniczą, czołgi i pojazdy opancerzone, a także szeroką gamę moździerzy, artylerii i broni ręcznej. Perskie stocznie wodują niszczyciele i okręty podwodne, a także okręty mniejszej klasy. Trzeba jednak podkreślić, iż perski przemysł zbrojeniowy nie należy do technologicznie zaawansowanych, a technologia wojskowa tego kraju jest mieszanką natowskiej i sowieckiej techniki wojskowej.

Królestwo Arabii Saudyjskiej zamieszkiwane jest przez nieco ponad 30 milionów ludzi, z czego niecałe 8 milionów pracujących, a ważony parytetem siły nabywczej PKB wynosi prawie 1,7 biliona $ (nominalny: ponad 750 miliardów $). Wynoszące ponad 0,8 HDI należy do wysokich. Gospodarka saudyjska powoli rośnie, a 90% eksportu stanowi ropa naftowa i produkty ropopochodne (wartość eksportu: ok. 225 miliardów $, wartość importu: niecałe 140 miliardów $). Oficjalny dług publiczny wynosi niecałe 10% PKB. Inflacja jest stosunkowo niewielka i wynosi 3%.
60% saudyjskiej gospodarki stanowi przemysł (głównie naftowy), zaś rolnictwo jedynie nieco ponad 3%. Resztę stanowi sektor usługowy. Arabia Saudyjska importuje wielość kluczowych dóbr, zwłaszcza konsumenckich.
Głównymi partnerami handlowymi Królestwa są Chiny, Stany Zjednoczone, Japonia, Korea Południowa, Indie, Niemcy i Wielka Brytania.
Saudyjskie siły zbrojne składają się z blisko 225 tys. żołnierzy, plus niecałe ćwierć miliona w rezerwie. Królewskie siły zbrojne mogą pochwalić się bardzo wysokim budżetem, wynoszącym prawie 90 miliardów $. Wyposażone w przede wszystkim amerykański sprzęt, saudyjskie siły zbrojne należą do najlepiej uzbrojonych na świecie. Przemysł zbrojny jest jednak bardzo ograniczony.

Które państwo wyłoni się na zwycięzcę tego konfliktu? Które ma przed sobą bardziej świetlaną przyszłość? Czy ryzwalizacja Teheranu i Rijadu może zakończyć się wojną między tymi dwoma państwami? A jeżeli tak, która strona ma większe szanse na uzyskanie bezpośredniego wsparcia sojuszników i przede wszystkim, kto odniósłby zwycięstwo?
Moim zdaniem konflikt ten podąży podobną drogą, choć może mniej bezpośrednią, co konflikt Pakistanu z Indiami o przynależność Kaszmiru. "Kaszmirem" byłby tutaj zapewne upadły Irak, jako strefa wpływów.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Piotr
Rozpoznawany dyskutant



Dołączył: 15 Wrz 2016
Posty: 53
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:13, 29 Lis 2016    Temat postu:

Jest tutaj jeszcze jeden punkcik do dorzucenia. Niby nie aż tak istotny, ale te dwa państwa reprezentują różne odłamy islamu, co ma zasadniczy wpływ na ilość ewentualnych popleczników i podejście do ziem "lennych".

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Artur Forner
Kanclerz Stowarzyszenia



Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zabór austriacki
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 19:31, 29 Lis 2016    Temat postu:

To prawda. Szyitów, których postrzegam za nieco bardziej cywilizowanych jest w Islamie zdecydowana mniejszość. Ale zasadnicze pole bitwy, którym jest Irak, zamieszkiwane jest w większości przez Szyitów.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Congregatio Ordinis Veteris Strona Główna -> Przyszłość / Scenariusze geopolityczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin